Promocje
Fotel masujący SKYLINER II
Fotel masujący SKYLINER II
29 000,00 zł 27 000,00 zł
Fotel masujący ALPHASONIC II
Fotel masujący ALPHASONIC II
19 500,00 zł 17 000,00 zł
Masażer nóg i stóp CANOO V
Masażer nóg i stóp CANOO V
2 470,00 zł 1 900,00 zł
szt.
Masażer do stóp REFLEXOMED II
Masażer do stóp REFLEXOMED II
1 970,00 zł 1 700,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Refleksoterapia czyli tajemnica ludzkiej stopy

Refleksoterapia czyli tajemnica ludzkiej stopy

Refleksoterapia - mądrość medycyny Wschodu

Choć refleksoterapia zaliczana jest do metod medycyny alternatywnej, nie umniejsza to jej skuteczności. Refleksoterapia stóp jest jedną z metod akupresury, czyli masażu polegającego przede wszystkim na ucisku konkretnych punktów ludzkiego ciała.

Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Każda z takich ścieżek nerwowych to strefa, czyli zona. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach można zatem wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie.

Druga z teorii czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy, którzy dużą wagę przywiązują do przepływu energii, wierzą, że przez ciało człowieka biegną tzw. meridiany, stanowiące autostrady dla energii życiowej (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony chorobą. Ścieżki swój koniec mają w stopach, stąd też stymulacja refleksów (receptorów) na nich zlokalizowanych, może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.

Obie teorie pokrywają się ze stanem faktycznym: na podeszwach stóp zlokalizowane są zakończenia ponad 7.000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem oraz wszystkimi częściami ciała. To dlatego impulsy, wywoływane podczas masażu stóp mają tak szerokie spectrum oddziaływania.

Jak działa refleksoterapia?

Podczas badania receptorów wykorzystuje się technikę „spacerowania”. Wrażliwość, czy wręcz bolesność danego obszaru refleksyjnego sygnalizuje, że w konkretnej części ciała występuje jakiś problem. Czy fachowe uciskanie tego obszaru gwarantuje uleczenie?

Refleksologia nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się jedynie na stwarzającym problem narządzie czy układzie, a podchodzi do problemu holistycznie, przez pryzmat funkcjonowania całego organizmu. Warto tu zaznaczyć, że ta „całość” obejmuje nie tylko ciało, lecz również psychikę i ducha.

Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują proces samoleczenie organizmu, pomagają przywrócić fizjologiczny stan równowagi. Organizm ma uleczyć się sam, a refleksoterapia jedynie wspomaga ten proces.

Gdy uświadomimy sobie mechanizm działania refleksoterapii staje się oczywiste, że oddziałuje ona na wszystkie dolegliwości – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne (stres, wypalenie, depresja, nadpobudliwość, itp.).Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów terapii? Niekiedy wyraźna reakcja organizmu pojawia się już po pierwszym zabiegu.

Należy pamiętać, że refleksoterapia pobudza oczyszczanie z toksyn, dlatego istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów, jak: potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, suchość w gardle, katar, wzmożone oddawanie moczu, pragnienie, senność, skłonność do śmiechu lub płaczu, wzmożony bądź słabszy apetyt, a nawet krótka choroba o cechach przeziębienia.

Powyższe symptomy nie powinny niepokoić, ich wystąpienie świadczy o tym, że organizm zareagował na terapię. Jeśli jednak dolegliwości będą bardzo silne lub długotrwałe, należy zmniejszyć ilość zabiegów i ich intensywność. Najlepsze efekty terapii uzyskuje się stosujące serię 15 zabiegów. Najlepiej korzystać z nich kilka razy w tygodniu, aby zachować ciągłość terapii, a jednocześnie – dać organizmowi czas na uporanie się z zachodzącymi procesami. Pomiędzy poszczególnymi seriami należy zrobić miesięczną przerwę.

Do zabiegów nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać – warto jednak zadbać o stan swoich stóp: usunąć zrogowaciały naskórek, nawilżyć skórę. Oczywiście, jak w przypadku każdego zabiegu, również do refleksoterapii istnieją przeciwwskazania. Nie powinno się jej stosować m. in. w przypadku występowania żylaków i choroby zakrzepowej żył, w ciąży, podczas chorób zakaźnych, przy owrzodzeniu stóp oraz w ostrych i przewlekłych infekcjach, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Jeśli nie wiecie, czy wasz stan zdrowia pozwala na masaż stref reflektorycznych stóp – skonsultujcie się z terapeutą.

Potrzebujesz masażera stóp? Zobacz, co możesz znaleźć w naszej ofercie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium