Mata rehabilitacyjna na kręgosłup - którą wybrać?

Mata rehabilitacyjna na kręgosłup - którą wybrać?

Ból kręgosłupa w statystykach

Ból kręgosłupa jest zjawiskiem tak powszechnym, że dotyka niemal każdego dorosłego Polaka. Badania wykazują, że ok. 75 - 85% populacji doświadcza w ciągu całego życia co najmniej jednego epizodu bólu okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Zazwyczaj dolegliwości mijają samoczynnie po ok. 2 tygodniach, jednak u10-15% pacjentów ból kręgosłupa staje się dolegliwością przewlekłą.

Częstość występowania zespołu bólowego kręgosłupa zwiększa się po 30 r.ż. i osiąga maksimum w wieku 55-64 lat. Zespół występuje z porównywalną częstością u kobiet i mężczyzn, przy czym wraz z wiekiem obserwuje się jego częstsze występowanie u kobiet. Ocenia się, że nowe przypadki w skali rocznej stanowią 20-30%. Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną ograniczeń w wykonywaniu czynności życia codziennego i pracy zawodowej oraz okresowej lub długoterminowej niepełnosprawności osób poniżej 45 r.ż

A co na to medycyna? 
Przeważająca część rekomendacji wskazuje, że w bólu ostrym zaleca się uspokojenie pacjenta, edukację, w tym zachęcanie do nieograniczania aktywności ruchowej oraz farmakoterapię. Odradza się pozostawania w łóżku (w wybranych przypadkach 1-2 dni), odradza się również stosowania intensywniejszych zabiegów fizykalnych, jak np. laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa czy elektrostymulacja). Zaleca się natomiast nadzorowaną terapię ruchową, terapię behawioralną oraz masaż ukierunkowany na normalizację napięcia spoczynkowego mięśni i poprawę ich trofiki

 

Maty rehabilitacyjne na kręgosłup - czy to działa?

O dobroczynnym wpływie masażu na ludzki organizm powszechnie wiadomo. Masując tkanki miękkie zmniejszamy ich dolegliwości bólowe i poprawiamy przemianę materii; dostarczamy tlen i substancje odżywcze, a usuwamy zbędne metabolity. Masaż wspomaga krążenie krwi i limfy oraz poprawia ogólną regenerację. Masaż głęboki kręgosłupa rozluźnia napięte mięśnie i  poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa. Działa również kojąco na układ nerwowy – uspokajamy się, relaksujemy ciało. Wydziela się serotonina, która poprawia samopoczucie.  

Mata rehabilitacyjna zapewni nam kompleksowy masaż pleców w zaciszu własnego domu. To idealne rozwiązanie zarówno dla osób, wymagających regularnej rehabilitacji, jak również dla tych szczęśliwców, którzy nie borykają się z częstymi dolegliwościami bólowymi, ale chcą zawczasu wdrożyć działania profilaktyczne.

Czy warto z niej korzystać? Argumentem przemawiającym na korzyść mat rehabilitacyjnych marki Casada jest na pewno fakt, że wykorzystywane są do rehabilitacji pacjentów Kliniki Dziennego Pobytu w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu. 
 

Mata rehabilitacyjna - jaką wybrać? 

Wybór maty rehabilitacyjnej powinien być podyktowany rodzajem i obszarem występowania dolegliwości. Mata powinna umożliwiać masaż całych pleców, jak również masaże obszarowe problematycznych odcinków kręgosłupa: odcinka lędźwiowego oraz odcinka piersiowego.

Maty masujące z serii Quattromed umożliwiają nie tylko wybór obszaru masażu (górne plecy - dolne plecy - całe plecy), lecz również techniki masażu.

Dwie z mat - Quattromed III oraz Quattromed IV S-line to maty shiatsu, natomiast Quattromed V BT oprócz masażu shiatsu realizuje również masaż ostukujący o stałych lub zmiennych prędkościach.

Mata Quattromed IV S-line posiada specjalnie wyprofilowaną szynę, po której porusza się mechanizm masujący. Ma ona kształt litery S, który zapewnia najdokładniejszy masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ten model jest szczególnie polecany jako mata rehabilitacyjna na kręgosłup lędźwiowy

Na dolegliwości odcinka piersiowego najlepsza będzie natomiast mata masująca Quattromed V BT. Jest to najbardziej zaawansowany masażer, funkcjonalnie zbliżony do fotela masującego. Z kolei mata Quattromed III to uniwersalna propozycja, rekomendowana szczególnie w ramach profilaktyki oraz dla osób poszukujących maty samochodowej (ten model posiada adapter do gniazda zapalniczki samochodowej, można więc korzystać z niej w podróży, podczas postojów).   

 

Dla kogo jest odpowiednia mata rehabilitacyjna z kolcami?

Obecnie bardzo popularne są maty do akupresury. Kto powinien stosować takie maty rehabilitacyjne z kolcami i czy w ogóle mają ona walory rehabilitacyjne?

Mata do akupresury -jak np. mata MioMat, pobudza zakończenia nerwowe, zlokalizowane na powierzchni ciała. Korzystanie z niej nie tylko stymuluje pracę układu krążenia, lecz również daje efekt przeciwbólowy. Można z niej więc korzystać w przypadku różnego rodzaju bólu pleców np. po wysiłku fizycznym czy sedacyjnego trybu życia.   

Maty do akupresury są nieocenione w ramach profilaktyki zdrowia.

 

Jeśli poszukujesz maty rehabilitacyjnej na kręgosłup pamiętaj, aby zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub lekarza czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. 

Natomiast nasi konsultanci służą fachową poradą w zakresie doboru urządzenia.

 

---

W artykule wykorzystano dane z raportu: "Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów (art. 48aa ust. 1 Ustawy) Raport nr: OT.423.3.2019", opracowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Wydział Oceny Technologii Medycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium