
Wydawałoby się, że o masażu wiemy już wszystko. Ale... czy na pewno?
Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się różnym twierdzeniom na temat masażu i sprawdzić, czy to prawda, czy fałsz...
MIT: Każdy może się masować
Masaż działa dobroczynnie na tyle różnych dolegliwości, że aż trudno uwierzyć w przeciwwskazania do jego stosowania. A jednak one istnieją. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: gorączka, choroby skórne, stany zapalne w zaostrzonym stadium czy choroby nowotworowe.
Praktyczna wskazówka: zawsze, gdy nie jesteście pewni, czy Wasz stan zdrowia pozwala na masaż, należy zasięgnąć porady lekarza. To na pewno nie zaszkodzi.
FAKT i MIT: Dobry masaż boli
Wszystko zależy od tego, jaki to masaż. Masaże relaksacyjne, jak masaż hawajski lomi lomi to przyjemne głaskanie, jednak już np. masaż tajski czy masaż sportowy możemy rozpatrywać raczej w kategoriach tortur. Zdarza się również, że bolesność po masażu może utrzymywać się nawet przez kilka kolejnych dni - jest to całkiem normalne zjawisko.
MIT: Mężczyźni masują mocniej, niż kobiety
Prawdą jest, że diabeł tkwi w szczegółach. W tym wypadku tkwi w technice, a nie sile fizycznej. W przeciwnym razie masażystami mogliby zostawać tylko potężnie zbudowani panowie.
MIT: Masaże trzeba brać w seriach po 10 zabiegów
Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego akurat po 10, a nie 5 albo 20.
Ilość zabiegów masażu jest sprawą indywidualną. Czasem już po pierwszym masażu czujemy ulgę, w innym przypadku potrzeba wielu zabiegów, aby przywrócić pacjenta do formy. "10" nie jest magiczną liczbą, która gwarantuje uzdrowienie.
FAKT: Po masażu należy unikać wysiłku fizycznego
Niezależnie od tego, jaki rodzaj masażu był wykonywany, nie należy się po nim forsować. Dlaczego? Jeśli korzystaliśmy z masażu relaksacyjnego, warto zadbać o utrzymanie tego stanu ducha, aby efekt zabiegu nie prysnął jak bańka mydlana.
Jeśli natomiast masaż był stricte rehabilitacyjny, byliśmy nastawiani, celem masażu było zniwelowanie dolegliwości bólowych itp. wysiłek fizyczny nie tylko może zniweczyć efekty masażu, ale i spowodować kontuzję.
FAKT i MIT: Masaż jest drogi
Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników: od rodzaju masażu, lokalizacji i rodzaju punktu, w którym masaż jest wykonywany, kompetencji czy popularności terapeuty itp.
Jeśli masaż jest nam potrzebny codziennie, warto rozważyć zakup masażera, gdyż jest to najbardziej ekonomiczne i zarazem wygodne rozwiązanie.
Przykład: masaż klasyczny pleców kosztuje ok. 120 zł i najczęściej trwa do godziny.
Matę masującą możemy kupić już w cenie 10 zabiegów, a będzie on służyła przez wiele lat nie tylko nam, lecz również naszym bliskim.
Mamy nadzieję, że w tym wpisie udało nam się rozprawić ze wszystkimi mitami na temat masażu i że teraz już wiecie, które informacje są prawdziwe, a które można włożyć między bajki.