Fotele masujące, Masaż, Masażer, Masażer do stóp, Mata masująca, Zdrowie

Akupresura – zdrowie przez dotyk

Akupresura opiera się na wierzeniu w energię życiową chi, która przepływa przez meridiany

Akupresura to lecznicza metoda, wywodząca się ze starożytnej medycyny chińskiej. Znana była już 7000 lat temu i od tego czasu cieszy się uznaniem, teraz również w Europie, jako wsparcie dla medycyny konwencjonalnej.

CZYM JEST AKUPRESURA?

Aby zrozumieć, na czym polega ta metoda, należy najpierw zrozumieć w jaki sposób – według medycyny chińskiej – funkcjonuje ludzki organizm. Stanowi on bowiem pewną całość – wszystkie narządy współpracują ze sobą, żaden nie działa sam, a całe działanie opiera się o energię życiową, tak zwane chi.
Energia chi płynie przez nasze ciało poprzez kanały, tzw. meridiany.
Każdy z meridianów odpowiada za funkcjonowanie określonego organu w naszym ciele. Jeśli przepływ energii przez któryś z kanałów jest nieprawidłowy – odpowiadający mu organ zaczyna szwankować.

I tu właśnie z pomocą przychodzi akupresura: jej zadaniem jest odblokowanie zatorów energetycznych. W jaki sposób? W tym celu uciska się lub głaszcze określone punkty, zlokalizowane wzdłuż meridianów. Tych punktów jest aż 361.

Akupresura opiera się na wierzeniu w energię życiową chi, która przepływa przez meridiany

JAK WYGLĄDA ZABIEG AKUPRESURY

Akupresura stanowi zazwyczaj integralną część masażu chińskiego. Zabieg przeprowadzony w taki sposób nie tylko uśmierzy ból, lecz również pozwoli się zrelaksować, rozluźnić, odpocząć i uwolnić od stresu. Usuwa napięcia i blokady mięśniowe, poprawia krążenie krwi oraz limfy.

Stymulacja punktów, przyporządkowanych odpowiednim narządom, usprawnia ich funkcjonowanie. Dlatego akupresurę można stosować nie tylko w celu złagodzenia występujących dolegliwości, lecz także w ramach profilaktyki zdrowia.

W zależności od tego, co nam dolega, uciskane będą kolejno punkty odpowiedzialne za niedomagające miejsca. Wiele takich receptorów znajduje się na stopach, więc najczęściej to je się właśnie masuje, ale są również zlokalizowane na dłoniach czy uszach. Zabieg trwa zwykle około pół godziny, jednak czas może być zróżnicowany, w zależności od przypadku. Uciskanie jednego miejsca trwa od około pół minuty do dwóch minut. Miejsca takiego dotyka się kciukiem lub palcem wskazującym, przyłożonym prostopadle. Ucisk nie jest bardzo mocny, jednak czasem powodować może lekki ból i jest to zupełnie normalny objaw.

Uciskając odpowiednie punkty na dłoni stymulujemy poszczególne organy

AKUPRESURA – WIERZYĆ CZY NIE WIERZYĆ?

Zachodnia medycyna zawsze była sceptycznie nastawiona do medycyny niekonwencjonalnej, dlatego też akupresurę przyjęła nieufanie. Nasz europejski tok myślenia nie przyjął przede wszystkim teorii dotyczącej kanałów energetycznych, nie pokrywają się one bowiem ze splotami nerwowymi. Jednakże po przeprowadzeniu badań lekarze udowodnili, że podczas akupresury organizm wytwarza endorfiny, łagodzące ból.

Obecnie akupresura jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle.

Największą zaletą tej metody jest to, że każdy z nas może się jej nauczyć. Akupresura bowiem nie wymaga tak wielkiej wprawy, jak pokrewna jej akupunktura (nakłuwanie określonych punktów igłami).

Zabieg akupresury możemy wykonać samodzielnie

A CO NA TO CASADA?

Od samego początku istnienia naszej marki wychodziliśmy z założenia, że medycyna naturalna to skarbnica wiedzy, którą należy nieustannie przekopywać.

Tworząc nasze urządzenia opieramy się nie tylko o najnowsze zdobycze technologii lecz również właśnie o wiedzę Starożytnych. Zauważcie, że wiele naszych urządzeń do masażu stóp realizuje refleksoterapię – czyli uciskanie właśnie meridianów. Canoo V, FootInn II, czy np. podnóżek fotela masującego Smart V.

Metody niekonwencjonalne nie zastąpią nigdy zdobyczy współczesnej medycyny, jednakże są bezpieczne, nie szkodzą, harmonizują pracę naszego organizmu, łagodzą istniejące dolegliwości i stanowić mogą istotny element profilaktyki zdrowia na co dzień. Warto więc zaopatrzyć się w masażer, który wykona za nas zabieg akupresury.