Refleksoterapia czyli tajemnica ludzkiej stopy

Refleksoterapia czyli tajemnica ludzkiej stopy

Refleksoterapia - mądrość medycyny Wschodu

Choć refleksoterapia zaliczana jest do metod medycyny alternatywnej, nie umniejsza to jej skuteczności. Refleksoterapia stóp jest jedną z metod akupresury, czyli masażu polegającego przede wszystkim na ucisku konkretnych punktów ludzkiego ciała.

Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Każda z takich ścieżek nerwowych to strefa, czyli zona. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach można zatem wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie.

Druga z teorii czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy, którzy dużą wagę przywiązują do przepływu energii, wierzą, że przez ciało człowieka biegną tzw. meridiany, stanowiące autostrady dla energii życiowej (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony chorobą. Ścieżki swój koniec mają w stopach, stąd też stymulacja refleksów (receptorów) na nich zlokalizowanych, może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.

Obie teorie pokrywają się ze stanem faktycznym: na podeszwach stóp zlokalizowane są zakończenia ponad 7.000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem oraz wszystkimi częściami ciała. To dlatego impulsy, wywoływane podczas masażu stóp mają tak szerokie spectrum oddziaływania.

Jak działa refleksoterapia?

Podczas badania receptorów wykorzystuje się technikę „spacerowania”. Wrażliwość, czy wręcz bolesność danego obszaru refleksyjnego sygnalizuje, że w konkretnej części ciała występuje jakiś problem. Czy fachowe uciskanie tego obszaru gwarantuje uleczenie?

Refleksologia nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się jedynie na stwarzającym problem narządzie czy układzie, a podchodzi do problemu holistycznie, przez pryzmat funkcjonowania całego organizmu. Warto tu zaznaczyć, że ta „całość” obejmuje nie tylko ciało, lecz również psychikę i ducha.

Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp (czyli refleksologia stóp) powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują proces samoleczenie organizmu, pomagają przywrócić fizjologiczny stan równowagi. Organizm ma uleczyć się sam, a refleksoterapia jedynie wspomaga ten proces.

Gdy uświadomimy sobie mechanizm działania refleksoterapii staje się oczywiste, że oddziałuje ona na wszystkie dolegliwości – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne (stres, wypalenie, depresja, nadpobudliwość, itp.).Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów terapii? Niekiedy wyraźna reakcja organizmu pojawia się już po pierwszym zabiegu.

Należy pamiętać, że refleksoterapia pobudza oczyszczanie z toksyn, dlatego istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów, jak: potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, suchość w gardle, katar, wzmożone oddawanie moczu, pragnienie, senność, skłonność do śmiechu lub płaczu, wzmożony bądź słabszy apetyt, a nawet krótka choroba o cechach przeziębienia.

Powyższe symptomy nie powinny niepokoić, ich wystąpienie świadczy o tym, że organizm zareagował na terapię. Jeśli jednak dolegliwości będą bardzo silne lub długotrwałe, należy zmniejszyć ilość zabiegów i ich intensywność. Najlepsze efekty terapii uzyskuje się stosujące serię 15 zabiegów. Najlepiej korzystać z nich kilka razy w tygodniu, aby zachować ciągłość terapii, a jednocześnie – dać organizmowi czas na uporanie się z zachodzącymi procesami. Pomiędzy poszczególnymi seriami należy zrobić miesięczną przerwę.

Do zabiegów nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać – warto jednak zadbać o stan swoich stóp: usunąć zrogowaciały naskórek, nawilżyć skórę. Oczywiście, jak w przypadku każdego zabiegu, również do refleksoterapii istnieją przeciwwskazania. Nie powinno się jej stosować m. in. w przypadku występowania żylaków i choroby zakrzepowej żył, w ciąży, podczas chorób zakaźnych, przy owrzodzeniu stóp oraz w ostrych i przewlekłych infekcjach, którym towarzyszy wysoka gorączka.

 

Mapa receptorów na stopach

Na pewno rozpoczynając przygodę z refleksologią nie wiemy, które punkty na stopie powinniśmy stymulować. Pomocą służy mapa receptorów na stopach czy dłoniach, jeśli chcemy również wykonywać masaż reflektoryczny dłoni. 

 

 

Na powyższym obrazku zilustrowano receptory na stopach. Łatwo tu zauważyć pewną prawidłowość: palce stóp reprezentują głowę, a schodząc w kierunku pięty przechodzimy po kolej w dół ciała przez wszystkie organy. 

Wykonując masaż stóp w pewnych miejscach możemy poczuć dyskomfort. Co to oznacza? 
Receptory na stopach reprezentują poszczególne organy naszego ciała, więc ból czy dyskomfort świadczy o problemie w organie, reprezentowanym przez dany obszar stopy. Stymulowanie tego obszaru wpłynie harmonizująco na pracę tego organu.

Najważniejsze, aby podczas masażu stóp czy dłoni nie działać agresywnie i pamiętać, że masaż to również czas odprężenia i relaksu.

Jeśli nie wiecie, czy wasz stan zdrowia pozwala na masaż stref reflektorycznych stóp – skonsultujcie się z terapeutą.

Refleksologia stóp a masażer

Aby właściwie wymasować punkty na stopie możesz zaopatrzyć się w odpowiedni masażer. Receptory na stopach pobudzą wszystkie poniższe modele:  

Masaż stóp to tak naprawdę masaż całego ciała. Warto wykonywać go codziennie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium