Choć "ból pośladków" nie brzmi ani dumnie, ani poważnie, to dolegliwość ta naprawdę uprzykrza życie i utrudnia funkcjonowanie. W dodatku występuje dość często zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. A że pośladek to mięsień - a w zasadzie grupa trzech mięśni, wniosek logiczny nasuwa się sam: jak boli, to najpewniej przyda się masaż.
Od czego bolą pośladki?
Mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości. Źródłem dolegliwości może być podrażnienie różnych struktur anatomicznych: więzadeł, nerwów lub mięśni; dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego, zwyrodnienia i schorzenia bioder lub stawów krzyżowo-biodrowych, rwa kulszowa lub gruszkowata, urazy i przeciążenia. Pośladki mogą boleć po jeździe na rowerze, rolkach, nartach, bieganiu czy sesji na siłowni.
Aby dobrać odpowiednią metodę pracy nad bolącym pośladkiem, należy zdiagnozować przyczynę dolegliwości.
Masaż pośladków - pomocne urządzenia
Masaż pośladków przynosi ulgę - zwłaszcza w przypadku przeciążeń sportowych. Niezbyt poręcznie jest go wykonywać manualnie samemu sobie, dlatego przydadzą się Wam urządzenia, za pomocą których dobrze rozmasujecie mięśnie pośladkowe.
Jeśli daliście sobie w kość przysiadami, joggingiem czy białym szaleństwem, koniecznie wykonajcie masaż mięśni pośladków za pomocą pistoletu wibracyjnego MediGunPRO.
Masaż pośladków wykonują również wszystkie nasze fotele masujące, a fotel masujący Titan wykonuje masaż pośladków i ud.
Delikatną formę masażu pośladków oferują również maty masujące z serii Quattromed - jest to masaż wibracyjny. Działa on kojąco i relaksująco.
Masaż pośladków możecie również wykonać manualnie, bańką chińską oraz za pomocą wałka (rollera).
Kiedy nie masować pośladków?
Jeśli ból mięśni pośladków spowodowany jest rwą kulszową czy gruszkowatą, nie masujcie się bez konsultacji ze specjalistą. W przeciwnym razie możecie pogorszyć swój stan. Spróbujcie za to ogrzać bolące miejsce za pomocą maty grzejącej Dr. Stone. To bezpieczna metoda, która przynosi ulgę w bólu, pomaga rozluźnić spięte mięśnie i działa kojąco.
Zdarza się, że bóle pośladków wywołują choroby nowotworowe, takie jak nowotwór jajnika czy nowotwór kości. W takiej sytuacji bezwzględnie należy skonsultować możliwość i formę masażu z lekarzem prowadzącym.