Jak rozluźnić napięte mięśnie łydek?

Jak rozluźnić napięte mięśnie łydek?

Napięte mięśnie łydek to częsta przypadłość, która dotyka wiele osób. Co jest powodem takiego stanu? 
Zacznijmy od małej lekcji anatomii:

"Tylna część łydki zbudowana jest z mięśnia brzuchatego łydki, który zaliczany jest do mięśni dwugłowych. Jego przyczep początkowy stanowi powierzchnia podkolanowa kości udowej. Głowy łączą się ze sobą po środku goleni. Przyczep końcowy to ścięgno Achillesa, przyczepiające się do guza piętowego. Następny jest mięsień płaszczkowaty. Znajduje się on pod bezpośrednio pod mięśniem brzuchatym. Przyczep początkowy stanowią tutaj bliższy koniec kości strzałkowej i piszczelowej natomiast zakończenie to również ścięgno Achillesa. Obydwa mięśnie to najsilniejsze zginacze stopy w kierunku podeszwowym. W trakcie chodu i biegu unoszą całe ciało na palce i odrywają piętę od podłoża. Mięsień brzuchaty wraz z mięśniem płaszczkowatym tworzą tzw. mięsień trójgłowy łydki. Całość kompleksu mięśni tylnej części podudzia uzupełnia mięsień podeszwowy"*.

Uff. Niby jedna łydka, ale tyle w niej struktur. Ma co dolegać :)

 

Dlaczego mamy napięte mięśnie łydek?

Czynników, które powodują napięcie łydek jest bardzo wiele. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest intensywna aktywność fizyczna - zwłaszcza bieganie czy podskoki. Kolejną - długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, ale i długotrwałe siedzenie. Napięte mięśnie łydek są również konsekwencją niewłaściwie dobranego obuwia - szczególnie obuwia na obcasach. Napięcia i skurcze może powodować również przemęczenie, niedobory m. in. magnezu a także zwyrodnienia kręgosłupa i uciski na nerwy.

Jak widać, nasze łydki nie lubią monotonii. Potrzebują zmian pozycji (jak cały nasz układ ruchu), a po wysiłku fizycznym - rozciągania i masażu.

 

Jak rozluźnić mięśnie łydek?

Ból pospinanych łydek jest dość nieprzyjemny, musicie więc liczyć się z tym, że masaż na początku również nie będzie należał do doznań euforycznych. 
Warto jednak wykonać go porządnie - w ten sposób uwolnimy łydki od napięć, pobudzimy krążenie krwi i limfy oraz przywrócimy uczucie lekkości całym nogom. 

Jeśli mięśnie łydek są napięte po wysiłku fizycznym - pomoże im pistolet do mięśni MediGunPRO. W zestawie znajdziecie sześć różnych końcówek - w tym specjalny "widelec" i piankową kulę, które pomogą rozluźnić spięcia zarówno w tylnej, jak i przedniej części łydki. 

Panie na szpileczkach, a także osoby, które mają pracę stojącą lub siedzącą na pewno pokochają masażer do nóg i stóp Canoo V
To urządzenie wykonuje intensywny masaż kompresyjny łydek, za pomocą rozbudowanego systemu poduszek kompresyjnych (uciskowych). 

Napięte mięśnie na pewno odczują pierwsze masaże dość mocno, jednak szybko zauważycie, że napięcia odpuszczają, a łydki "wracają" do siebie - tym bardziej, jeśli włączycie podczas masażu opcję ogrzewania. 

Dobrym pomysłem, ułatwiający rozluźnianie napiętych mięśni łydek jest stosowanie poduszki masującej Miniwell Twist2Go. Rozmasuje ona łydki kolistymi ruchami (technika Shiatsu), połączonymi z intensywnym ogrzewaniem, które przyspiesza relaksację mięśni.  

Gdy mięśnie łydek są napięte mogą prowadzić do powstawania różnego rodzaju zwyrodnień, takich jak koślawienie stóp, a w efekcie do występowania przeciążeń w obrębie stawu skokowego, stawów kolanowych oraz w obrębie przodostopia. Mogą również powodować zaburzenie wzorca chodu - u osób, u których występuje nadmierne napięcie mięśni łydki chód nie będzie rozpoczynał się od pięty, lecz cała stopa będzie lądowała na podłożu. Widać wtedy „klapanie” całej stopy, a u osób starszych nawet szuranie.

Jeśli nie możecie się samodzielnie uporać się z napiętymi mięśniami łydek koniecznie wybierzcie się do fizjoterapeuty lub osteopaty. Nie tylko pomogą uporać się z dolegliwością, ale i zalecą odpowiednie ćwiczenia, które zniwelują występowanie problemu. 



 

*Opis anatomii łydki zaczerpnięty został z portalu swiatrehabilitacji.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium