Czy masaż stóp musi boleć?

Czy masaż stóp musi boleć?

Masaż stóp to jeden z najprzyjemniejszych zabiegów. Oddziałuje on bowiem nie tylko na same stopy, ale i na cały organizm. Koi, uspokaja, ułatwi zasypianie.  

Ale dlaczego miejscami tak koszmarnie boli? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zagłębić się w anatomię stopy. 

 

Złożona struktura stopy 

Stopa, choć wygląda niepozornie, to bardzo złożony organ. Tworzy ją aż 26 kości, 33 stawy, 107 mięśni o łącznej długości niemal 6 metrów, a także żyły, tętnice i nerwy, których łączna długość wynosi aż 1,6 km. Kości obu stóp stanowią aż 1/4 wszystkich kości naszego ciała

Ma co boleć. I ma od czego boleć. 

Stopy dźwigają nie tylko ciężar naszego ciała, ale i wszystkie ciężary, które my dźwigamy. Nadmierne obciążenie (uwaga na nadwagę!) uniemożliwia prawidłową pracę stóp i może prowadzić do powstawania ich schorzeń np. zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

Podobnie niewłaściwie dobrane obuwie: nieodpowiednia wysokość obcasa, zbyt wąski nosek czy złe wyprofilowanie "zemszczą" się najpierw dolegliwościami bólowymi, a w dłuższej perspektywie - zwyrodnieniami, deformacjami (m.in. halluksy), czy schorzeniami. 

Stopy mogą nas również boleć od wysiłku. Bieganie, przemierzanie górskich szlaków, taniec - to wszystko nie tylko wysiłek dla naszych stóp, lecz często również ich nadmierna pronacja, nierównomierne obciążanie, czy wreszcie błędy techniczne.
Wielogodzinne stanie również jest wysiłkiem dla naszych stóp i na takie "traktowanie" mogą one reagować bólem.  

 

Refleksy na stopach

Anatomia stopy to nie jedyne "rozbudowane" zagadnienie. Kolejnym jest tzw. mapa refleksologiczna. 

Według refleksologii na stopach, jak również na dłoniach oraz na twarzy, znajdują się punkty zwane refleksami, które odpowiadają konkretnym organom ludzkiego ciała. Refleksologia polega na odpowiednim uciskaniu tych obszarów, co pomaga zlikwidować wiele problemów zdrowotnych i przywrócić równowagę organizmowi. Jeżeli przy ucisku danego miejsca pojawi się ból, może to świadczyć o chorobie związanego z nim narządu.  

 

Ból stóp podczas masażu

Teraz ból stóp podczas masażu nie wydaje się już zaskakującym zjawiskiem, prawda? 

Stopy mogą nas boleć, ponieważ ich mięśnie są pospinane. Podczas masażu stóp - niezależnie od tego, czy wykonamy go ręcznie, czy za pomocą masażera stóp, stosujemy ucisk, aby dotrzeć do głęboko położonych tkanek. Napięty mięsień jest tkliwy, więc masażowi będzie towarzyszył ból.

Ten ból może się również utrzymywać kilka dni po masażu - oznacza to, że mięśnie prawidłowo zareagowały na zabieg. Przyda im się wtedy regeneracja: kąpiel w soli, uniesiona pozycja, wygodne obuwie. 

Ból na podeszwach stóp podczas masażu może również sygnalizować nieprawidłowe działanie  któregoś z narządów wewnętrznych. Na przykład wrzody żołądka "odczujemy" w okolicach środka lewej stopy, a nerw kulszowy na obu piętach. 

Stymulacja refleksów na stopach pomoże harmonizować pracę organizmu, jednak w przypadku występowania schorzeń narządów wewnętrznych konieczna będzie wizyta u lekarza medycyny konwencjonalnej, ponieważ sam masaż nie rozwiąże problemu. 

 

Żeby stopy nie bolały

Co zrobić, żeby stopy nie bolały? Trzeba o nie dbać: utrzymywać prawidłową masę ciała, zwracać uwagę na to, jakie obuwie nosimy, jeśli trenujemy np. bieganie - przykładać ogromną wagę do techniki, a także wzmacniać i masować stopy. 

Jeśli cierpimy na wady stóp np. mamy płaskostopie, stopę koślawą czy wydrążoną -  korygujmy je. Wykonujmy zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia, nośmy wkładki do butów. W ten sposób nie tylko zniwelujemy dolegliwości, ale i zapobiegniemy pogłębianiu się wady, które może mieć bardzo poważne konsekwencje. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium