Wełniane wyroby terapeutyczne - od Hipokratesa po elektrosmog

Wełniane wyroby terapeutyczne - od Hipokratesa po elektrosmog

Nie byliśmy pierwsi. Wełnę wykorzystywali już starożytni do wyrobu tkanin i odzienia. Z rozwojem techniki wełna znajdowała coraz więcej zastosowań - obecnie wykorzystuje się ją również do produkcji dywanów, wykładzin, filców technicznych oraz... wyrobów terapeutycznych, takich jak poduszki, kołdry czy pasy.

Dlaczego akurat wełna znalazła zastosowanie na rynku medycznym? Dlatego, że wykazuje ona szereg właściwości, którymi inne materiały nie mogą się poszczycić.

Przede wszystkim wełna jest hypoalergiczna. Nie uczula, nie wywołuje alergii. Może więc korzystać z niej większość ludzi. Naturalna substancja, którą jest nasączona, lanolina, nie tylko konserwuje jej włókna, lecz również działa antybakteryjnie - dlatego w tej tkaninie nie zalęgnie się robactwo, a i owady trzymają się od niej z daleka.

Wełna dzięki swej porowatej budowie, puszystości i sprężystości, posiada również właściwości termoizolacyjne - pozwala utrzymać ciepło, jednak nie doprowadza do przegrzania i zapocenia - na to wpływ ma jej kolejna cecha: higroskopijność.

Wełnie od dawien dawna przypisuje się również oddziaływanie prozdrowotne, a nawet lecznicze.
Hipokrates zalecał, by ciężko chorych kładziono na wełnie. Współcześni mu lekarze stosowali wełniane okłady w leczeniu...bólu zęba. Oczywiście na próchnicę czy stan stan zapalny wełna, niestety, nie pomaga, jednakże objawowe leczenie bólu przy jej pomocy jest z całą pewnością skuteczne i po dziś dzień stosuje się wełnę w celach, ogólnie rzecz ujmując, "przeciwbólowych".

Wełna może ukoić system nerwowy, poprawić sen, a nawet unormować ciśnienie krwi. Medycyna niekonwencjonalna zaleca stosowanie wełny na złamane kończyny - ma ona przyspieszać proces zrastania kości. Suche kompresy z wełny stosowane są także przy leczeniu przeziębień, anginy, zapaleniu zatok i zapaleniu ucha. Z wełnianych mat i siedzisk korzystamy przy zapaleniu nerek, pęcherza, mięśni i stawów, reumatyzmie i artretyzmie.

Z najnowszych badań naukowych wynika, że owcze runo posiada właściwości skutecznie neutralizujące szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych. Jest znakomitym naturalnym biofiltrem. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem środków wchodzących w skład materiałów budowlanych. Z tego względu zainteresowało się nim budownictwo ekologiczne. Wykorzystuje je jako składnik izolacji cieplnej oraz dźwiękowej i dlatego dodawane jest m.in. do tapet. Z kolei wysoka zawartość keratyny, czyli białek nierozpuszczalnych w wodzie wiąże i neutralizuje szkodliwe związki chemiczne, jakim jest np. formaldehyd. Redukuje również intensywny i szkodliwy zapach papierosów.

Dywany, kilimy czy narzuty z owczej wełny wyrównują temperaturę w pomieszczeniu i absorbują negatywnie działający elektrosmog. Dlatego warto je mieć w domu, w którym działa również bezprzewodowy Internet. Choć wielu osobom wełna kojarzy się z niemodnym wzornictwem - istnieją wełny nowoczesne, niemal designerskie. Nasze siedzisko wełniane MediCare czy multipodpora MediComfort utrzymane są w nowoczesnej kolorystyce bieli i szarości. Pasują więc do modnych wnętrz i z całą pewnością nie szpecą. Można więc śmiało zaopatrzyć się w swojego wełniaczka :)

Pamiętajcie, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć - a wełna to wspaniały środek profilaktyki zdrowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium