Orientalne masaże - z czym to się je?

Orientalne masaże - z czym to się je?

Moda na orientalne masaże przywędrowała do nas już dawno temu, a nadal cieszą się one dużą popularnością. Nic dziwnego - już na sama myśl o orientalnych, pachnących kadzidłem rytuałach czujemy się zrelaksowani. 

Chcemy przybliżyć Wam najpopularniejsze masaże orientalne - opowiedzieć o ich działaniu i stosowanych technikach.  

Masaż tajski

Tradycyjny masaż tajski to sztuka lecznicza, której historia sięga ok. 7000 lat. Wpływ na nią wywarła zarówno hinduska ajurweda, jak i tradycyjna medycyna chińska. 

Jest to rodzaj głębokiego masażu ciała, wykorzystujący różnorodne techniki, m.in. głęboką kompresję (ucisk) mięśni, mobilizację stawów czy akupresurę. Terapeuta podczas sesji używa swoich rąk, kolan, nóg i stóp, angażując do pracy całe ciało osoby masowanej. Nie leży ona biernie, jak np. podczas masażu shiatsu.

Masaż tajski pomaga zniwelować napięcia, zwiększyć elastyczność i zakresy ruchów. 

Ciekawostka: do masażu tajskiego nie rozbieramy się, a... ubieramy w specjalny strój, przypominający kimono. 

 

Masaż balijski

Masaż balijski wywodzi się z Indonezji, a konkretnie, jak sama jego nazwa wskazuje, z rajskiej wyspy Bali. Jak wiele innych masaży orientalnych, jest relaksujący, choć dość intensywny. Łączy w sobie refleksoterapię, aromaterapię, akupresurę, jogę oraz ajurwedę. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie przepływu krwi oraz limfy w organizmie, co  prowadzi do głębokiego odprężenia.

W masażu balijskim stosowane są takie techniki, jak rozcieranie, ugniatanie, rozciąganie, opukiwanie, gładzenie oraz refleksologia. Ruchy masażysty skierowane są ku górze lub ku najbliższym węzłom chłonnym. W masażu balijskim odnaleźć można także bierne ćwiczenia, stanowiące element jogi. Podnoszą one ciśnienie krwi, a przy tym pozwalają jeszcze bardziej rozciągnąć mięśnie.

Ciekawostka: podczas masażu stosowane są orientalne aromatyczne olejki, które nie tylko działają relaksująco, lecz także korzystnie wpływają na kondycję skóry (m.in. pomarańczowa skórkę).

Abhjanga, czyli masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski jest jedną z najstarszych technik łagodzenia bólu i regenerowania tkanek. Powstał po to, by chronić nasze ciała przed chorobami i wspomagać leczenie różnych dolegliwości.

Abhyanga to jeden z najważniejszych zabiegów wykonywanych w ajurwedzie. Jest masażem całego ciała. Rozpoczyna się wymasowaniem głowy w pozycji siedzącej a następnie masowane są poszczególne partie ciała z uwzględnieniem twarzy, dłoni i stóp.

Zabieg wykonywany jest z użyciem ciepłego, odpowiednio dobranego oleju. Zapewnia głęboki relaks, eliminuje stres i usuwa zmęczenie

Ciekawostka: abhjanga jest tak ważnym zabiegiem przeprowadzanym podczas ajurwedyjskiej terapii oczyszczająco – rewitalizującej organizmu, nazywanej Panczakarmom.
 

Masaż lomi lomi

Masaż lomi lomi wywodzi się w wysp hawajskich. Jego nazwa oznacza m.in. ugniatanie, naciskanie oraz pracę nad wnętrzem i tym, co na zewnątrz. W innym znaczeniu "lomi lomi" to dotyk delikatnej łapy kota - masaż ten wykonuje się bowiem dłońmi lub przedramionami, a ruchy masażysty są płynne, proste i odpowiadają na reakcje ciała osoby masowanej. Prawdziwe "kocie ruchy". 

Masaż lomi lomi wykonywany jest przy użyciu ciepłego oleju. Wyzwala odczucie błogości, relaksu i zadowolenia duszy oraz ciała. Zapewnia głębokie odprężenie.  

Ciekawostka: osoba masowana musi być naga - zakryte są tylko intymne części ciała. Ważną rolę podczas masażu odgrywa odpowiedni dobrana muzyka. 

 

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji "przetestować" masaży orientalnych - gorąco Was do tego zachęcamy. I oczywiście zachęcamy, abyście podzielili się z nami swoimi wrażeniami po zabiegach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium