Braintronics, Fotele masujące, Masaż, Masażer, Masażer do stóp, Mata masująca, PowerBoard, Wywiady, Z życia firmy, Zdrowie

Narodziny gwiazdy

Od początku istnienia naszego bloga chcieliśmy przeprowadzić wywiad z Jakobem. I od początku wiedzieliśmy, że to niemal mission impossible. Jakoba bowiem nigdy nie ma – jest w wiecznym pędzie, w nieustającej podróży po krainach podzespołów do urządzeń masujących, imprezach wystawienniczych, fabrykach, salonach sprzedaży, działach B&R…
Na jego odpowiedzi czekaliśmy całe wieki. Ścigaliśmy go mailami i telefonami po całym świecie.
A dzisiaj, zupełnie niespodziewanie, mrugnął do nas mail od niego. 

Jakob Radtke. 
Twórca marki Casada Health & Beauty, CEO w Casada International GmbH.
Wizjoner.
Najpierw działa – potem rozważa ryzyko. W jego umyśle cały czas rodzą się nowe pomysły.  Casada cały czas ewoluuje…

Casada Polska: Kluczowe i najważniejsze pytanie, które chcemy Ci zadać jest oczywiste. Dlaczego właśnie Casada? Dlaczego ten produkt, ta branża? 

Jakob Radtke: Dobre pytanie. Na początku był… fotel masujący. A właściwie pianino. W tamtym czasie sprzedawałem instrumenty muzyczne, gdy pewnego dnia na targach zobaczyłem fotel masujący. Zawsze szybko działałem, podejmowałem działania, zamiast rozważania tych wszystkich “za” i “przeciw”. W takich właśnie okolicznościach fotel masujący wylądował tuż obok mojego pianina, a po chwili “się sprzedał”. Tak zaczęła się moja wielka przygoda z Casadą. Ona sama narodziła się w roku 2000.
W międzyczasie realizowałem różne swoje pomysły biznesowe, nie tylko z sektora Beauty & Spa. Zainteresowały mnie między innymi rowery z napędem elektrycznym… Ale najbardziej czuję urządzenia masujące. To jest moja pasja i jednocześnie najważniejsza gałąź naszej działalności. Jesteśmy w tym naprawdę świetni. Moim celem jest stworzenie najlepszych na świecie urządzeń, które znacznie poprawią jakość i komfort naszego życia zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

C.P: Casada obecna jest niemal we wszystkich krajach Europy, w Azji, Ameryce Północnej… Jak prezentuje się Polska na tle reszty świata?

J.R.: To szalony kraj! (śmiech). Nasi polscy partnerzy zawsze byli bardzo profesjonalni, generowali wysokie obroty. Ten rynek zawsze miał potencjał, dlatego powołaliśmy do życia naszą spółkę – Casada Polska Sp. z o. o. Jest to rynek wyjątkowy pod wieloma względami. Jednak w Polsce musimy uważnie obserwować działania nieuczciwej konkurencji – walczymy m. in. z pojawiającymi się kopiami naszych produktów.

C.P.: To prawda – kilka pozycji z oferty Casady ma swoich “sobowtórów”. Produktów jednak mamy bardzo wiele… Czy pamiętasz, który był pierwszy?

J.R.: Oczywiście! To był prosty lecz funkcjonalny fotel masujący. Rozeznanie rynku robiłem, wystawiając się na targach konsumenta. Nie miałem wtedy jeszcze żadnej marki, żadnego wsparcia marketingowego. Byłem tylko ja, moja wizja i praktyczny fotel masujący. Drugim produktem był masażer Vibromed – każdego miesiąca sprzedawał się w tysiącach sztuk.

C.P.: Od początku istnienia firmy byłeś zaangażowany w rozwój i tworzenie nowych produktów. Czy nadal osobiście angażujesz się w takie działania?

J.R.: Zawsze! Od rana do wieczora myślę o nowych możliwościach, nowych produktach, rynkach, na które musimy wypłynąć, nowych ścieżkach, którymi powinniśmy pójść, nowych rozwiązaniach, które zabezpieczą potrzeby społeczeństwa. Nie mogę tego powstrzymać. Tworzenie – to mój cel, moja misja, sens mojego życia. Tym oddycham.

C.P.: Hm. Jak udaje Ci się to połączyć z zarządzeniem firmą?

J.R.: Staram się przekazywać moje pomysły asystentom, nie tracąc przy tym wątku… Moje argumenty musi czuć cała firma. Skupiam się również na rozwoju marki – chcemy, by była ona na całym świecie rozpoznawana i postrzegana, jako marka rzetelna i stabilna. Osiągnęliśmy bardzo wiele, naprawdę wykonaliśmy kawał świetnej roboty, jednak przed nami wciąż jest wiele do zrobienia.

C.P.: A jak powstał Braintronics?

J.R.: Hmmm… Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem… Casada zawsze koncentrowała się na tworzeniu rozwiązań w odpowiedzi na dolegliwości fizyczne. Jednak współczesne badania wyraźnie pokazują, że coraz więcej osób cierpi na problemy psychiczne – stres, syndrom wypalenia to tylko dwa przykłady. Braintronics to rozwiązanie dla ciała i ducha: Body&Mind SyncSystem (system synchronizacji ciała i umysłu). To wspaniały, zaawansowany technicznie projekt, jednak mam świadomość, że nieustannie będziemy musieli go rozwijać i udoskonalać.

C.P.: Czy to jest nowy kierunek, w którym podążać będzie Casada?

J.R.: Myślę, że dalszy rozwój Casady nie jest związany z pojedynczym produktem czy celem. To akcja na skalę globalną. Świat pędzi naprzód, wszystko nieustannie się zmienia. Casada będzie starała się biec w czołówce tego wyścigu, jak zawsze. Będziemy szybsi, lepsi, coraz bardziej znani.  

C.P.: Na koniec zdradź nam, jakie jest Twoje ulubione urządzenie z oferty Casady?

J.R.: Oczywiście Braintronics! Ta technologia jest niesamowita!

Z pewnością. Bodyshape, czyli mata wibracyjna, została stworzona właśnie jako delikatna alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z masażu shiatsu, wykonywanego przez głowice masujące.

I dla takich osób na pewno będzie on idealny. Dla mnie natomiast taka wibracja jest zbyt delikatna, zbyt słabo odczuwalna, masa mięśniowa ją tłumi.

Czy stosuje pan jakąś dietę?

Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem diety. Wierzę w skuteczność zbilansowanego żywienia i pilnowania odpowiedniej ilości kalorii. Trzeba jeść, co czego nas mama nauczyła, co się lubi – byle z umiarem. Należy przestrzegać, by uzupełniać makroskładniki, na noc nie jeść węglowodanów. Nie jestem też fanem kurzych piersi – po prostu jem mięso, żeby dostarczyć białko. Jadam owoce sezonowe, regularnie jem kiszonki, stosuję dużo przypraw, suplementuję witaminę E, D3.

I to wszystko?

Oczywiście do dochodzi tego praca, wysiłek, rozwój mięśniowy. Jesteśmy stworzeniami o atletycznych ciałach i o te ciała musimy dbać. Ale niestety, obecnie społeczeństwo jest ze sportem na bakier. Wiele osób narzeka na różne problemy zdrowotne, a przecież, jeśli cofną się wspomnieniami do lat dzieciństwa czy młodości – tych problemów nie mieli. Biegali, żyli aktywnie i nic im nie dolegało. Te problemy pojawiły się nie tylko wskutek wieku czy obciążeń genetycznych, lecz przede wszystkim to siedzący tryb życia i zła dieta. Do tego dochodzi stres – nie tylko oksydacyjny, lecz również spowodowany pogonią za pieniędzmi.

Sposobem na spędzania czasu stało się robienie zakupów. Zamiast na spacer czy na rower ludzie idą do Lidla i Biedronki. Nie starają się wspólnie, aktywnie spędzać wolnego czasu. Widać to najlepiej od czasu, gdy wprowadzono niedziele niehandlowe – ludzie nie wiedzą, co ze sobą zrobić, gdy sklepy są zamknięte. Brakuje u nas narodowego programu, który promowałby aktywność fizyczną. A przecież aktywność fizyczna, sport najlepiej konserwuje. Mój problem z łąkotką to najprawdopodobniej nie jest wina wieku, a reperkusje po wypadku samochodowym.

Ale pojawiły się siłownie na placach zabaw…

Tak, pojawiły się, ale co z tego, skoro nie ma na nich porządnych instrukcji i ludzie nie wiedzą, jak z tego korzystać, ile powtórzeń danego ćwiczenia wykonać? Skoro poczynione zostały takie inwestycje, to np. w ramach lekcji WF w szkołach nauczyciele powinni zabierać uczniów na siłownie plenerowe i tłumaczyć im, jak z nich korzystać.
Poza tym Polska to nie Hiszpania – ile czasu w roku te siłownie mogą być wykorzystywane? To nie jest plaża w Barcelonie, gdzie z takiego sprzętu można korzystać cały rok.
Takie rozwiązania są kompletnie niewspółmierne do rzeczywistego zapotrzebowania.

Z drugiej strony – sędziowałem ostatnio na zawodach. Ludzie chodzą i szepczą „ojej, też bym chciał tak wyglądać” czy „też bym chciała ta wyglądać”. Nie ma problemu – tylko trzeba przyjść do klubu, zacząć ćwiczyć. Forma sama się nie zrobi.

A ludzie do klubu nie przychodzą?

Niestety, coraz mniej osób znajduje na to czas. Prawdopodobnie będę musiał zamknąć swoją siłownię – choć jest mi żal, bo jestem związany z tym miejscem od 40 lat. Proponowałem dzielnicy, że przekażę im klub, ale chętnie będę przychodził trenować ludzi, nawet nieodpłatnie. Ja mam wiedzę i doświadczenie, chętnie się tym podzielę z innymi. Ale co począć, kiedy nie ma zainteresowania?

Nie wiem, w którą stronę to wszystko będzie zmierzać… na razie nie idzie to w dobrym kierunku. Społeczeństwo jest coraz słabsze, chętniej sięga po leki, zamiast zadbać o jakość odżywiania czy kondycję fizyczną. Pamiętajmy, że tylko sport może nas uratować.