Maseczka ochronna czy chroni przed koronawirusem?

Maseczka ochronna czy chroni przed koronawirusem?

MASECZKA OCHRONNA - PRAWDY I MITY

Najważniejsze to nie dać się zwariować. Dbać o siebie, zapewniać sobie i swoim bliskim maksimum bezpieczeństwa, ale... bez szaleństwa. Dlatego dzisiaj na tapet bierzemy maseczkę antywirusową. Chcemy Wam powiedzieć czy i kiedy jest potrzebna, a także w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać.

Kto powinien nosić maseczkę antywirusową?

Zacznijmy od najważniejszej informacji: maseczka ochronna chroni drogi oddechowe przed wirusami, zanieczyszczeniami czy alergenami w taki sposób, że bardzo mocno ogranicza ich przenikanie do dróg oddechowych. Stanowi barierę mechaniczną. Nie daje jednak całkowitej gwarancji, że nie dojdzie do zakażenia.

Obecnie, gdy grasuje koronawirus maseczka ochronna przyda się każdemu, kto:

  • jest zakażony koronawirusem - tutaj mamy na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa;
  • jest przeziębiony - dbajmy o zdrowie innych. Każda infekcja obniża odporność, a wtedy łatwiej o powikłania czy... przyplątanie się kolejnego schorzenia.
  • przebywa w zatłoczonym pomieszczeniu

Nie ma sensu spacerować w pustym lesie czy po pustej ulicy w maseczce. Naprawdę.

Jak prawidłowo korzystać z maseczki na twarz?

Maseczkę należy rozpakować czystymi rękoma i założyć jej pętle na uszy. Maseczka ochronna powinna zakrywać nos i usta.

Pamiętajcie, aby nie dotykać maseczki bez potrzeby. Maseczki jednorazowe po użyciu wyrzucamy do kosza, a ręce niezwłocznie myjemy ciepłą wodą z detergentem lub odkażamy np. żelem do dezynfekcji.

Higiena to podstawa

No dobrze, ale sama maseczka cudów nie zdziała... Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem:

  • myjemy ręce - dokładnie, ciepłą wodą z detergentem przez min. 20 sekund. Jeśli nie mamy dostępu do ciepłej wody i mydła - przecieramy dłonie środkiem do dezynfekcji.
  • nie dotykamy twarzy, ust, oczu ani uszu nieumytymi dłońmi.
  • nie spluwamy w miejscach publicznych, a kaszląc lub kichając osłaniamy się łokciem - wirus żyje w plwocinie, w zależności od panujących warunków, od kilku godzin do kilkudziesięciu nawet dni. Dłużej utrzymuje się na powierzchniach gładkich, niż chropowatych. Pamiętajcie o tym, dotykając klamek, rączek sklepowych wózków.
  • przestrzegamy zasad bezpieczeństwa żywności - do krojenia mięsa używamy oddzielnego noża i deski do krojenia. Mięso dobrze gotujemy - wtedy można je bezpiecznie spożywać.

Więcej informacji na temat ochrony przed koronawirusem znajdziecie TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium