Masaż twarzy - dlaczego warto go wykonywać?
Na pewno nie myślimy zbyt często o tym, że nasza twarz składa się m.in. z mięśni. Są to tak zwane mięśnie mimiczne lub inaczej mięśnie wyrazowe i znajdują się one z przedniej oraz bocznych stron głowy. Ich nazwy dokładnie obrazują ich funkcje jak np. obniżacz kąta ust, obniżacz dolnej wargi, mięsień śmiechowy czy dźwigacz kąta ust.
Mięśnie twarzy odpowiadają nie tylko za mimikę, lecz również za utrzymanie odpowiedniego owalu twarzy, a nawet za napięcie skóry. Są to takie same mięśnie, jak te, które znajdują się w pozostałych partiach naszego ciała, więc warto również o nie dbać i je trenować.
Doskonałą formą treningu mięśni twarzy jest masaż. Regularnie wykonywany, wzmacnia je, pozwala na dłużej zachować elastyczność skóry i napięty owal twarzy. Pobudza także mikrokrążenie skórne, a co za tym idzie - naturalne procesy regeneracyjne oraz wytwarzanie kolagenu i elastyny, których produkcja zwalnia w procesie starzenia się skóry.
Masaż wykonywany w trakcie procedur pielęgnacyjnych wspomaga wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków oraz pomaga zredukować negatywne skutki stresu – rozluźnia mięśnie i usuwa napięcie.
Jest wiele technik masażu twarzy - masaż Tanaka, masaż szczoteczką soniczną czy nefrytowym wałeczkiem, dziś jednak chcemy Wam opowiedzieć o masażu skrobiącym twarzy czyli masażu GuaSha.
Gua Sha - starożytna technika masażu
Gua Sha to nie zwyczajny zabieg kosmetyczny. To chiński masaż leczniczy, wykonywany jedną z najstarszych i najrzadszych technik, polegających na skrobaniu tj. pocierania całego ciała przy pomocy specjalnego kamienia. Skórę pociera się aż do wystąpienia na skórze czerwonych plam, które są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych. Ślady na skórze mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin po wykonaniu masażu - następnie znikają.
Gua Sha zajmuje ważne miejsce w kulturze Dalekiego Wschodu, ponieważ praktykowanie skrobania skóry w celach leczniczych i kondycjonujących ściśle wiąże się z chińską filozofią energii życiowej yin i yang i zachodzących pomiędzy tymi dwoma elementami relacji. Zaburzenie równowagi pomiędzy nimi według chińskiej filozofii prowadzi do ujścia energii i wystąpienia problemów zdrowotnych. Masaż Gua Sha przyczynia się do odzyskania równowagi pomiędzy elementami yin i yang, powodując udrożnienie przepływu życiowej energii (qi).
W urządzeniach masujących marki Casada healthcare masaż Gua Sha wykorzystywany jest najczęściej do masażu stóp - realizują go podnóżki foteli masujących i masażer do nóg i stóp Canoo V.
Płytka Gua Sha
Płytka Gua Sha, za pomocą której wykonujemy masaż twarzy, to płaska płytka o zaokrąglonych krawędziach. Najczęściej ma nieco sercowaty kształt, choć może też być trójkątna lub mieć kształt grzebyka. Przeważnie wykonuje się ją z nefrytu lub różowego kwarcu, zdarzają się również płytki wykonane z ametystu czy awenturynu. Zawsze jest to jednak naturalny minerał, bowiem te dobroczynnie oddziałują na skórę.
Nefryt nazywany jest "kamieniem młodości" - dogłębnie regeneruje skórę, wspomaga usuwanie toksyn i działa przeciwbólowo. Różowy kwarc natomiast działa chłodząco, łagodzi stres i dodaje energii.
Jakie efekty daje masaż Gua Sha twarzy?
Masaż twarzy wykonujemy przede wszystkim w celu poprawy kondycji twarzy i jej odmłodzenia. Gua Sha sprawdzi się tutaj idealnie:
- pobudza mikrokrążenie i dotlenienie skóry,
- poprawia przepływ limfy,
- wspomaga usuwanie toksyn,
- poprawia owal twarzy
- niweluje cienie pod oczami,
- spłyca zmarszczki,
- poprawa sprężystość i elastyczności skóry,
- zmniejsza napięcie i rozluźnia mięśnie twarzy,
- redukuje opuchnięcia i obrzęki,
- poprawia koloryt skóry,
- rozgrzewa skórę,
- przynosi odprężenie i relaks również na poziomie psychicznym.
Płytkę Gua Sha można trzymać w lodówce, by przynieść skórze dodatkową ulgę w chwilach zmęczenia, a masaż zawsze wykonujemy z poślizgiem, na nawilżonej skórze - najlepiej ulubionym olejkiem, dopasowanym do potrzeb cery.
Masaż twarzy Gua Sha można wykonywać codziennie lub kilka razy w tygodniu. Pamiętajcie, że zabieg ma być przyjemny i nie może boleć.