Zanim przejdziemy do analizy, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle poruszamy ten temat w sezonie zimowym.
Zimą jakość powietrza drastycznie się obniża. Na zewnątrz zwiększa się ilość smogu. Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim tzw. niska emisja. Niska emisja powstaje na skutek emisji pyłów i szkodliwych gazów, pochodzących z domowych pieców grzewczych oraz lokalnych kotłowni węglowych. Jest to spowodowane nieefektywnym sposobem spalania węgla oraz starymi piecami wykorzystującymi niskiej jakości paliwa.
Aby mieć jakość powietrza pod kontrolą wykonuje się tzw. pomiar smogu. Polega on na kontrolowaniu stężenia dwóch rodzajów pyłu PM 2,5 oraz PM 10 w powietrzu. W zależności od kraju, czy nawet miasta poziom informowania dla PM 10 i PM 2,5 może się różnić. W przypadku Polski poziom dla PM 10 określony jest na 200 µg/m3 średniodobowego stężenia, natomiast alarmowy na 300 µg/m3. Pod tym względem Polska charakteryzuje się wyższymi limitami w porównaniu do krajów europejskich, gdzie na przykład w Wielkiej Brytanii poziom informowania jest wyznaczony na 101 µg/m3.
W dniach, w których poziom dla pyłu PM 2,5 przekracza 25 µg/m3 oraz dla pyłu PM 10 wynosi ponad 50 ug/m3, przebywania na zewnątrz przez dłuższy czas może być już szkodliwe dla człowieka
Na dworze więc mamy smog, a w domu - suche powietrze, które podrażnia gardło, sprzyja rozwojom infekcji oraz utrudnia życie alergikom.
O ile z powietrzem na zewnątrz nie możemy zrobić nic, o tyle możemy poprawić jakość powietrza w swoim domu. W jaki sposób? Za pomocą odpowiedniego oczyszczacza powietrza.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Jeśli zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniego oczyszczacza powietrza warto przeanalizować następujące czynniki:
- skuteczność filtracji
- ilość filtrów
- koszt i częstotliwość ich wymiany
- tryby pracy
- możliwość zaprogramowania czasu pracy (timer)
Dobry oczyszczacz powietrza powinien być przede wszystkim skuteczny, jednak warto wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne i aspekty funkcjonalne.
Mając to wszystko na uwadze Casada stworzyła serię oczyszczaczy powietrza Aerotronic - aby nikt już nie musiał głowić się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza wybrać :)
Oczyszczacze powietrza z serii Aerotronic to urządzenia klasy szpitalnej, przeznaczone do użytku prywatnego. Są skuteczne (usuwają aż 99,99% zanieczyszczeń z powietrza), wydajne, a przy tym ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ wyposażyliśmy je w system zmywalnych filtrów.
Sam proces filtracji powietrza przebiega w następujący sposób:
1 Wbudowana plazma wysokonapięciowa (niedostępna w modelu Aerotronics 360)
2 Filtr wstępny
3 Dwustrefowa elektrostatyczna skrzynka jonizacyjna
4 Siatka filtra niszczącego warstwę ozonową
5 Lampa UV LED
6 Siatka fotokatalityczna
7 Niskoszumowy filtr z węglem aktywnym
Ten system pozwala na usunięcie szkodliwych gazów dymnych, wirusów i bioaerozoli, obecnych w pomieszczeniach, PM2,5, ultradrobnych cząsteczek o wielkości do 0,001 μm, a także wszystkich lotnych substancji organicznych.
Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać do swojego wnętrza?
Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Oczyszczacz powietrza, jaki wybrać należy do swojego wnętrza powinien być do niego dopasowany pod kątem wielkości pomieszczenia.
Seria Aerotronic składa się z trzech modeli:
- Aerotronic 360 przeznaczony jest do pomieszczeń o pow. do 40 mkw
- Aerotronic 460 przeznaczony jest do pomieszczeń o pow. do 60 mkw
- Aerotronic 600 przeznaczony jest do pomieszczeń o pow. do 100 mkw
Modele są praktycznie identyczne pod względem funkcjonalnym (poza opcją wbudowanej plazmy wysokonapięciowej, która jest niedostępna w modelu Aerotrnic 360).
Szczególnie wartą podkreślenia funkcją jest inteligentny tryb pracy. Gdy zostanie wybrany urządzenie dostosuje parametry swojej pracy do poziomy zanieczyszczenia powietrza.
Mamy nadzieję, że teraz podjęcie decyzji, jaki oczyszczacz powietrza wybrać będzie zdecydowanie łatwiejsze.