Casada Medical, Rehabilitacja, Z życia firmy, Zdrowie

Casada Medical – więcej niż masaż

Gdy w 2014 roku tworzyliśmy pierwszy punkt Casada Medical w gorzowskiej przychodni mieliśmy wizję. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym każdy będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z masażu – z zabiegu, który ma tak bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a który dla tak wielu osób jest nieosiągalny „od ręki”. Zależało nam na tym, aby wypełnić niszę w usługach fizjoterapeutycznych.
Wtedy nie mieliśmy jeszcze świadomości, jak wiele innych nisz przyjdzie nam wypełnić… 

SANATORIUM AGAT

Jelenia Góra pachnie wakacjami niezależnie od pory roku. W okolicy Sanatorium Agat spacerują kuracjusze – jedni w grupkach, inni pojedynczo.

To właśnie w Sanatorium Agat powstał pierwszy jeleniogórski punkt Casada Medical.
W Bazie Zabiegowej na parterze stworzyliśmy niewielki punkt z matami masującymi i masażerami stóp.
Od samego początku nasza oferta dostępna była dla wszystkich kuracjuszy – każdy otrzymuje karnet na serię bezpłatnych zabiegów, które może wykorzystać podczas pobytu.

Z czasem otrzymaliśmy jeszcze jedno pomieszczenie – znacznie większe, na pierwszym piętrze. Tam stworzyliśmy punkt masażu na fotelach masujących. Wygospodarowaliśmy również miejsce na platformę wibracyjną Power Board, na której również realizujemy zabiegi dla niektórych pacjentów – dla jednych są to zabiegi wzmacniające, dla innych – stymulacja przemiany materii, tak potrzebna w walce z dodatkowymi kilogramami.
Zabiegi na fotelach masujących również ujęte są na karnecie dla kuracjuszy – można z nich skorzystać po zakończeniu zabiegów na matach masujących. Kolejność zabiegów nie jest przypadkowa – masaż na matach jest łagodniejszy, pozwala rozluźnić ciało, przygotować je na serię bardziej intensywnych masaży na fotelach.

– Masaże na urządzeniach Casady świetnie uzupełniają ofertę zabiegów sanatoryjnych – mówi pani Kasia, fizjoterapeutka z Bazy Zabiegowej. – Zawsze polecamy je kuracjuszom. Już samo działanie relaksacyjne ma ogromne znaczenie, gdyż poprawia skuteczność terapii, pacjent jest rozluźniony, odprężony, pozytywnie nastawiony. W ogóle relaksacja jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach…
Masaże rekomenduje też jej koleżanka, pani Beata. Obie fizjoterapeutki podkreślają funkcję społeczną, jaką pełni Casada Medical.

– Ludzie często są samotni, zablokowani, nie potrafią wyjść do innych, nawiązać kontaktu. A tutaj zostają do tego zmotywowani. Zabiegi masażu w Casada Medical odbywają się grupowo, pacjenci siedzą obok siebie przez kilkanaście minut, co sprzyja nawiązywaniu znajomości. Pomaga im Ela, która zarządza Medicalami w Agacie. Poza tym te zabiegi przez to, że są ofertą dodatkową, stanowią pretekst do rozmowy – można kogoś o nie zagaić, zapytać, czy już był, jak mu się podobało, czy warto z tego skorzystać.

– My same też chętnie korzystamy z zabiegów – przyznają fizjoterapeutki. – Nasza praca wyczerpuje fizycznie, mamy też swoje stresy. Masaże w Casada Medical pozwalają się szybko zregenerować, nabrać sił do dalszej pracy.
Jakie urządzenia preferują?
– Fotele – mówi zdecydowanie Kasia. – Masaż jest intensywny, taki, jak lubię.

ANIOŁ NIE KOBIETA

Ela niemal od początku koordynuje pracę obu punktów Casada Medical w Sanatorium Agat.

Nikt inny nie zrobiłby tego tak dobrze, jak ona, bo Ela po prostu ma w sobie to coś – od pierwszego kontaktu zjednuje sobie ludzi. Przepadają za nią nie tylko kuracjusze – personel sanatorium również darzy ją dużą sympatią.

– Ela daje pacjentom to, czego my często nie możemy im dać – swoją uwagę. Rozmawia z nimi, wysłuchuje ich problemów, historii, których nie mają komu opowiedzieć. Dla każdego ma uśmiech, ciepły gest, dobre słowo.
Dyrektor Działu Marketingu podkreśla korzyści, które dają sanatorium punkty Casada Medical.
– Przede wszystkim pacjenci są zadowoleni – a to najważniejsze. Ważne jest również to, że sanatorium ma wyjątkową ofertę. Z zabiegów masażu w Casada Medical korzysta większość kuracjuszy. Raptem ok. 4% pacjentów z tej oferty skorzystać nie może, przede wszystkim ze względu na schorzenia takie jak choroby nowotworowe czy bardzo zaawansowana osteoporoza.

Pacjenci wracają. Wracają dla masaży i… dla Eli.
Bo Ela wszystkich pamięta. Pamięta ich historie, choroby, preferencje masażu.
– Pani Adela ma jutro urodziny… – mówi Ela. – Będziemy świętować.
Twarz starszej pani rozpromienia się w uśmiechu.

PACJENCI

Pani Adela kończy 75 lat. Od 40 lat mieszka z mężem w Niemczech. Do Sanatorium Agat przyjeżdża regularnie co roku. I co roku korzysta z zabiegów u Eli.

– Cztery lata temu miałam mieć wszczepione endoprotezy kolan. Ale zaczęłam dbać o siebie. Dużo jeżdżę na rowerze, choć mam prawo jazdy. Czy deszcz, czy śnieg, codziennie wskakuję na rower. I okazuje się, że już mi te endoprotezy niepotrzebne. – śmieje się pani Adela. – A poza tym, to jest dobre nie tylko dla mojego zdrowia, ale i dla portfela, i dla środowiska. Same korzyści!
Pani Adela na co dzień korzysta z maty masującej Quattromed oraz masażera stóp FootInn.
– Najważniejsza jest profilaktyka – mówi poważnie. – Tutaj, w Polsce, jeszcze się o tym tyle nie mówi. A to bardzo źle! Trzeba o tym dużo mówić, bo dzięki temu ludzie mogą dłużej cieszyć się zdrowiem i być sprawni. Pomasować się w sanatorium jest fajnie, ale trzeba się masować codziennie. Tak jak codziennie trzeba ćwiczyć, ruszać się. Tutaj wszyscy stękają, ale jakby mogli to do sklepu wjechaliby samochodem. A Ela właśnie o tym wszystkim mówi. Tylko trzeba jej takie duże pogadanki zorganizować…

Z zabiegów po raz kolejny korzysta pan fotograf, już emerytowany. Sympatyczny, uśmiechnięty, sypie anegdotami jak z rękawa. Natomiast pani Elżbieta z mężem są w Casada Medical pierwszy raz.
– Jak się podoba masaż?
– Suuuuper… – wzdycha zachwycona pani Elżbieta. Ustalamy, że najlepiej będzie, jeśli już na zawsze zostanie w fotelu.

Pani doktor, która konsultuje pacjentów, korzystających z zabiegów w Casada Medical jest dzisiaj bardzo zabiegana. W przelocie łapie jednak Elę i mocno ją ściska.
– To złota dziewczyna – mówi i pędzi dalej.

UZDROWISKO CIEPLICE

Casada Medical w Uzdrowisku działa od ubiegłego roku.

– Jeszcze się rozkręcamy – śmieje się Marlena. – Dziś jeszcze jest spokojnie, bo skończył się turnus i pacjenci już wyjechali. Jutro rozpoczyna się kolejny, znów będzie się działo.

Potencjał w Marlenie wypatrzyło bystre oko Eli.
– Jest sympatyczna, uśmiechnięta, otwarta… – wszystko to jest bardzo ważne podczas pracy z ludźmi, zwłaszcza z ludźmi chorymi, którzy nie zawsze tryskają pozytywną energią i humorem.

– Pacjenci są zadowoleni, zabiegi cieszą się dużym powodzeniem. – mówi Marlena.
Punkt Casada Medical w Uzdrowisku Cieplice jest największym ze wszystkich punktów. Znajdują się w nim maty masujące, masażery nóg i stóp oraz fotele masujące.
Uzdrowisko również dystrybuuje karnety na bezpłatne zabiegi masażu do wszystkich kuracjuszy.

SZPITAL MSW

Najmniejszy punkt Casada Medical znajduje się w Szpitalu MSW. Znajdują się tutaj dwa zestawy, składające się z maty masującej Quattromed IV S-line i masażera stóp FootInn oraz dwa fotele do masażu.

– To idealne miejsce – mówi pani Gabriela, która obsługuje ten gabinet. – Pacjenci szpitala to przede wszystkim osoby z nerwicami, mocno zestresowane. Takie choroby zawodowe… Mamy tu również pacjentów fizjoterapeutycznych – pamiętajmy, że szpital MSW ma najlepszą w Jeleniej Górze bazę zabiegową masaży.

W obie grupy pacjentów idealnie wpisuje się profil działalności Casada Medical.

– Jakie są opinie pacjentów?
– Jak dotąd – same pozytywy. Pacjenci śmieją się, że urządzenia są lepsze niż masażysta, bo się nie męczą i masaż jest zawsze tak samo intensywny.
Dobrze układa się również współpraca z personelem szpitala.
– Fizjoterapeuci sami się do nas zgłosili, aby zapoznać się z naszym sprzętem i móc konsultować pacjentów. Na pewno jesteśmy na dobrej drodze i będziemy się dalej rozwijać – mówi pani Gabrysia.

AUTOR ZAMIESZANIA

Pomysł na Casadę Medical narodził się w głowie naszego prezesa.
Najlepszym jednak pomysłem prezesa było przekazanie tego tematu na ręce Sebastiana Pawlaka.

To właśnie Sebastian stworzył i koordynuje pracę wszystkich trzech punktów w Jeleniej Górze.

Z Casadą Sebastian związany jest od wielu lat. Doskonale zna ofertę urządzeń masujących, możliwości ich zastosowania, wskazania medyczne. Projekt „Casada Medical” pochłonął go niemal całkowicie.
– Dążymy do tego, aby rozwinąć działalność wszystkich punktów do takiego poziomu, na jakim funkcjonujemy w Sanatorium Agat. Oczywiście Casada Medical w Agacie jest najstarszym punktem, współpraca z jego personelem jest już dobrze ugruntowana, a nasz gabinet zdobył już renomę i zaufanie. To wszystko wymaga czasu, jednak konsekwentnie dążymy do tego celu.

Gdy w 2014 roku tworzyliśmy pierwszy punkt Casada Medical w gorzowskiej przychodni mieliśmy wizję. Nie mogliśmy jednak przewidzieć, że rzeczywistość aż tak dalece prześcignie nasze wyobrażenia.