Czym jest akupresura?
Aby zrozumieć, na czym polega ta metoda, należy najpierw zrozumieć w jaki sposób - według medycyny chińskiej - funkcjonuje ludzki organizm. Stanowi on bowiem pewną całość - wszystkie narządy współpracują ze sobą, żaden nie działa sam, a całe działanie opiera się o energię życiową, tak zwane chi.
Energia chi płynie przez nasze ciało poprzez kanały, tzw. meridiany. Każdy z meridianów odpowiada za funkcjonowanie określonego organu w naszym ciele. Jeśli przepływ energii przez któryś z kanałów jest nieprawidłowy - odpowiadający mu organ zaczyna szwankować. I tu właśnie z pomocą przychodzi akupresura: jej zadaniem jest odblokowanie zatorów energetycznych. W jaki sposób? W tym celu uciska się lub głaska określone punkty, zlokalizowane wzdłuż meridianów. Akupresura punkty wyróżnia aż 361.
Jak wygląda zabieg akupresury
Akupresura stanowi zazwyczaj integralną część masażu chińskiego. Zabieg przeprowadzony w taki sposób nie tylko uśmierzy ból, lecz również pozwoli się zrelaksować, rozluźnić, odpocząć i uwolnić od stresu. Usuwa napięcia i blokady mięśniowe, poprawia krążenie krwi oraz limfy.
Stymulacja punktów, przyporządkowanych odpowiednim narządom, usprawnia ich funkcjonowanie. Dlatego akupresurę można stosować nie tylko w celu złagodzenia występujących dolegliwości, lecz także w ramach profilaktyki zdrowia.
W zależności od tego, co nam dolega, uciskane będą kolejno punkty odpowiedzialne za niedomagające miejsca. Akupresura punkty te lokalizuje na stopach (akupresura stóp), więc najczęściej to je się właśnie masuje, ale są również zlokalizowane na dłoniach (akupresura dłoni) czy uszach.
Zabieg trwa zwykle około pół godziny, jednak czas może być zróżnicowany, w zależności od przypadku. Uciskanie jednego miejsca trwa od około pół minuty do dwóch minut. Miejsca takiego dotyka się kciukiem lub palcem wskazującym, przyłożonym prostopadle. Ucisk nie jest bardzo mocny, jednak czasem powodować może lekki ból i jest to zupełnie normalny objaw.
Akupresura - wierzyć, czy nie wierzyć?
Zachodnia medycyna zawsze była sceptycznie nastawiona do medycyny niekonwencjonalnej, dlatego też akupresurę przyjęła nieufanie. Nasz europejski tok myślenia nie przyjął przede wszystkim teorii dotyczącej kanałów energetycznych, nie pokrywają się one bowiem ze splotami nerwowymi. Jednakże po przeprowadzeniu badań lekarze udowodnili, że podczas akupresury organizm wytwarza endorfiny, łagodzące ból.
Obecnie akupresura jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle. Największą zaletą tej metody jest to, że każdy z nas może się jej nauczyć. Akupresura bowiem nie wymaga tak wielkiej wprawy, jak pokrewna jej akupunktura (nakłuwanie określonych punktów igłami).
A co na to Casada?
Od samego początku istnienia naszej marki wychodziliśmy z założenia, że medycyna naturalna to skarbnica wiedzy, którą należy nieustannie przekopywać.
Tworząc nasze urządzenia opieramy się nie tylko o najnowsze zdobycze technologii lecz również właśnie o wiedzę Starożytnych. Zauważcie, że wiele naszych urządzeń do masażu stóp realizuje refleksoterapię - czyli uciskanie właśnie meridianów. Canoo V, FootInn II, czy np. podnóżek fotela masującego Smart V. Akupresura dłoni jest natomiast dostępna w podłokietnikach foteli masujących - specjalnie wyprofilowane wkładki do akupresury dłoni posiadają np. modele Titan, Aura czy Skyliner II.
Metody niekonwencjonalne nie zastąpią nigdy zdobyczy współczesnej medycyny, jednakże są bezpieczne, nie szkodzą, harmonizują pracę naszego organizmu, łagodzą istniejące dolegliwości i stanowić mogą istotny element profilaktyki zdrowia na co dzień. Warto więc zaopatrzyć się w masażer, który wykona za nas zabieg akupresury.