Może być dwustopniowa lub trzystopniowa. Pozycja astronauty, bo o niej mowa, to niezwykle interesująca funkcjonalność naszych foteli masujących. Dziś chcemy opowiedzieć o niej więcej: skąd się wzięła, czym się charakteryzuje oraz w jaki sposób wpływa na nasz organizm.
Jednak zanim przejdziemy do spraw kosmicznych technologii, musimy opowiedzieć Wam o sprawach przyziemnych - takich, jak przeciążenia, którym na co dzień poddajemy nasz kręgosłup...
Powtórka z budowy kręgosłupa
Siadamy, wstajemy, chodzimy, pochylamy się, dźwigamy - wszystkie te czynności wykonujemy naturalnie, bez zastanowienia, są one nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zakładamy więc, że nasz kręgosłup jest na nie przygotowany przez naturę.
A jednak... nie do końca.
Przypomnijcie sobie budowę kręgosłupa. Tworzą go kręgi, połączone krążkami międzykręgowymi, zwanymi dyskami. Krążek łączy dwa sąsiadujące ze sobą kręgi, tworząc segment ruchowy. Krążki międzykręgowe amortyzują także obciążenia, na które narażony jest kręgosłup. Jądro miażdżyste odkształca się podczas ruchu trzonów kręgów: pierścień włóknisty uwypukla się w przeciwną stronę do wykonywanego ruchu. Tak więc zgięcie kręgosłupa powoduje napięcie tylnych struktur pierścienia włóknistego, natomiast wyprost – przednich struktur.
W wyniku ruchu oraz w trakcie utrzymywania pozycji powstają siły kompresyjne, które wywołują nacisk na krążek międzykręgowy. Powoduje to wzrost ciśnienia w jądrze miażdżystym krążka, a to z kolei prowadzi do rozciągania otaczającego jądro pierścienia włóknistego.
Zbyt duże siły kompresyjne mogą prowadzić do uszkodzenia pierścienia włóknistego oraz destrukcji całego krążka międzykręgowego. Największy wpływ na obciążenie krążka międzykręgowego mają pozycja ciała oraz dodatkowe obciążenie.
Jaki wpływ na kręgosłup mają stanie, siedzenie i leżenie?
Wszystkie te pozycje są dla nas naturalne: codziennie stoimy w kolejce, siedzimy podczas pracy czy leżymy gdy śpimy. Ale, czy wiecie, która z tych pozycji najbardziej obciąża nasz kręgosłup?
Badania z 1964 roku wykazały, że w pozycji stojącej obciążamy w 100% krążek, znajdujący się między trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym. Natomiast pozycja siedząca obciąża tek krążek o 30% - 40% bardziej, niż stanie.
Pochylenie kręgosłupa do przodu zwiększa obciążenia krążka. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu powoduje wzrost ciśnienia w jądrze miażdżystym o 85% względem ciśnienia w pozycji stojącej, natomiast pochylenie się w staniu zwiększa ciśnienie o 50% względem pozycji stojącej wyprostowanej.
Pozycja siedząca z oparciem nachylonym do tyłu zmniejsza ciśnienie wewnątrz jądra. Siedzenie na klasycznym krześle, z oparciem pod kątem 90 stopni podwyższa znacząco ciśnienie, natomiast można je obniżyć ponad czterokrotnie dzięki oparciu pod kątem 120 stopni. Publikacje z lat kolejnych wykazały, że największe obciążenie powstaje podczas zgięcia kręgosłupa do przodu wraz z wykonaniem rotacji - czyli gdy pochylamy się i skręcamy jednocześnie.
Kosmiczne technologie, czyli Zero Gravity - pozycja astronauty
Nasz kręgosłup nie ma lekkiego życia na Ziemi, ale nie miał lekko również w kosmosie. Amerykańska agencja NASA długo poszukiwała sposobu na ograniczenie przeciążeń, którym poddawani byli astronauci, podczas startu. A że na amerykańskich naukowców zawsze można liczyć, udało im się rozwiązać problem ;)
"Pozycja astronauty" to neutralna pozycja ciała, która powoduje zmniejszenie nacisku, jaki ciało wywiera samo na siebie pod wpływem siły grawitacji. Bywa ona również nazywana pozycją stanu nieważkości. Odciążeniu ulegają wszystkie układy organizmu: stawy i mięśnie się rozluźniają, układ krążenia działa sprawniej, a organizm szybciej się regeneruje.
Pozycja astronauty w fotelach masujących
Teraz nie jest już zagadką, dlaczego każdy fotele masujący Casada wyposażony jest w pozycję stanu nieważkości.
Dzięki pozycji astronauty organizm, uwolniony od wszelkich obciążeń, wydajniej się relaksuje i regeneruje. To dlatego ta pozycja jest tak wygodna, dlatego chętnie w niej przysypiamy.
W naszych fotelach masujących możecie regulować odchylenie ciała - większość foteli posiada 2 stopniową regulację, niektóre mają 3 stopniową pozycję Zero Gravity. Kąty, pod jakimi ustawione jest Wasze ciało pozostają niezmienne, możecie jednak przyjąć pozycję bardziej siedzącą lub leżącą, w zależności od Waszych preferencji.