Niedawno Casada Polska zaczęła wspierać dziecięcą sekcję badmintona, powstałą przy warszawskim AZS. Dlatego właśnie chcielibyśmy zaprezentować Wam niezwykłą postać. 

Anna Ciok, trenerka certyfikowana przez Światową Federację Badmintona (BWF Coach Level 1 i 2), trenerka II klasy PZBad, Tutor programu wdrażającego badmintona do szkół - Shuttle Time oraz tłumaczka materiałów szkoleniowych do nauki badmintona - Shuttle Time. Uczestniczka wielu konsultacji trenerskich w certyfikowanym przez Badminton Europe Ośrodku Szkoleniowym w Odense (Dania).

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, była zawodniczka kadry narodowej, drużynowa wicemistrzyni Europy, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, drużynowa wicemistrzyni Akademickich Mistrzostw Polski 2015, brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Europy 2015 w deblu. Od 2007 roku jest trenerką w klubie AZS Uniwersytet Warszawski, gdzie prowadzi treningi z dziećmi oraz dorosłymi na każdym poziomie zaawansowania. Prowadzi również zajęcia badmintona ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. W 2011 roku założyła Szkołę Badmintona - Badmintomania!, gdzie prowadzi głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Uff. Dużo tego, jak na jedną dziewczynę.  
I dlatego właśnie pogadaliśmy sobie z Panią Anią od serca :)

1. Nas badminton zainteresował poniekąd przypadkiem. Wcześniej nie mieliśmy pojęcia o tym, że to tak popularna dyscyplina - i że to naprawdę sport... Moja wyobraźnia na hasło "badminton" podsuwała kadr z wakacji: dzieciaki uganiające się z rakietkami za wiecznie zwiewaną przez wiatr lotką...  Jak zaczęła się Pani przygoda z badmintonem? Dlaczego właśnie ta dyscyplina?

Przygodę z badmintonem zaczęłam w wieku 8 lat. Grałam często z rodzicami właśnie w czasie wakacji i bardzo podobał mi się ten sport. Pewnego dnia do szkoły przyszedł pan z ogłoszeniem o zajęciach badmintona. Od razu podchwyciłam temat. Pokazałam ogłoszenie rodzicom, poszłam na trening i tak zostałam :)

 

2. Niemal jak miłość od pierwszego wejrzenia! I to wyjątkowo poważna miłość, skoro wiele lat później założyła Pani sekcję dziecięcą tej dyscypliny! Jak do tego doszło?

Sekcja dziecięca powstała w 2007 roku. Po pobycie w Anglii, gdzie organizowałam sportowe zajęcia różnym grupom dzieci w wieku 8-15 lat, zdecydowałam, że spróbuję swoich sił jako trenerka badmintona. Miałam już doświadczenie w pracy z dziećmi, badminton zawsze był moją pasją i stwierdziłam, że chcę moje życie związać z tą właśnie dyscypliną. Początki były bardzo trudne, nie było zbyt wielu chętnych... Gdy zaczynałam prowadzić zajęcia grupa liczyła dwoje - troje dzieci. Teraz nasza grupa liczy około 70 dzieci w wieku 6-14 lat. Zrobiliśmy podział na dzieci trenujące wyczynowo oraz dzieci, które traktują badmintona w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu. Te pierwsze trenują 4-6 razy w tygodniu, jeżdżą z nami na obozy w Polsce i za granicę, grają w turniejach. Grupa rekreacyjna natomiast gra w badmintona  raz - dwa razy w tygodniu, w zależności od preferencji i czasu.  

 

3Wow! To naprawdę ogromny przeskok i kawał świetnej roboty w zakresie popularyzacji tej dyscypliny. Patrząc na badmintona ogólnie - czy jest duże zainteresowanie tą dyscypliną? Nadal wydaje mi się, że badminton bardziej kojarzy się z plażą niż sportem olimpijskim...

Z roku na rok jest coraz więcej osób grających w badmintona. Widać to nie tylko po liczbie osób trenujących u nas w grupach, lecz również po naszych turniejach. Dla porównania – jak zaczynałam organizować turnieje badmintona – było to w 2011 lub 2012 roku, graliśmy na 4 kortach i turniej trwał ok. 3-4 godziny. Teraz gramy na 10 kortach i musimy limitować ilość uczestników, żeby zakończyć turniej jednego dnia. Gramy od 8.30-22.00!

 

5.  Jakimi osiągnięciami może się pochwalić sekcja dziecięca?

Zawodnicy nasi zdobywają medale na Ogólnopolskich turniejach badmintona w grach singlowych, deblowych i mikstowych. W ubiegłym sezonie 2015/2016 nasz zawodnik, Andrzej Niczyporuk zdobył podwójne mistrzostwo Polski – w singlu i mikście. Nasza zawodniczka, Marta Styczyńska wygrała Mistrzostwa Warszawy

 

6. Jaskie są plany sekcji na przyszłość?

Współpracujemy z trenerem duńskim i staramy się co najmniej dwa razy w roku jeździć z nim na zgrupowania. W najbliższym czasie wybieramy się na obóz do Finlandii z dwójką naszych zawodników – Martą i Jędrkiem. Obecnie przygotowujemy się do mistrzostw Polski Młodzików Młodszych i Młodzików. A w dalszych planach oczywiście Igrzyska J